Ślad węglowy - HyggeHus Blog
HyggeHus Blog

Ślad węglowy

Co to jest ślad węglowy ?

Idea śladu węglowego (ang. carbon footprint) jest pojęciem bardzo współczesnym i narodziła się w związku z podjętymi inicjatywami, które zmierzają do redukcji emisji gazów cieplarnianych (przyczyniających się w dużej mierze do globalnego ocieplenia). Definicja nie jest z pewnością obca osobom, którym nie jest obojętny los naszej planety i środowiska.

Pod pojęciem śladu węglowego określa się całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez dany produkt, osobę bądź też organizację. Obejmuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Aby obliczyć ślad węglowy należy wziąć pod uwagę wszystkie składowe takie jak zużycie energii, produkcję, użytkowanie, składowanie, recykling, energię potrzebną na wydobycie surowca, środki transportu. 

Jaki jest Twój ślad węglowy ?

Uważa się, iż statystyczny Polak odpowiada za emisję ponad 8 ton dwutlenku węgla rocznie (średnia światowa wynosi 5ton CO2 na osobę)! Skąd tak wysoki wskaźnik? Tak naprawdę na co dzień nie zastanawiamy się nad tym ile niewidocznych dla naszych zmysłów ‘’śmieci’’ wpuszczamy do atmosfery. Jednak jest ich zdecydowanie więcej niż tych, które wyrzucamy do kosza na odpady. Nie jesteśmy świadomi jak bardzo nasza codzienność ma wpływ na zwiększenie śladu węglowego i jakie sfery naszego życia są z nim bezpośrednio związane. Tak naprawdę generuje go każde nasze działanie. Przyglądając się temu, co robimy na co dzień możemy dojść do naprawdę ciekawych wniosków, co moglibyśmy zrobić, aby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do redukcji powstawania śladu węglowego. Warto zastanowić się ile zużywamy prądu, czym ogrzewamy nasz dom/mieszkanie, czym podróżujemy i jak często, gdzie zaopatrujemy się w odzież, itp. 

Czy warto redukować ślad węglowy ?

Najważniejszym powodem dla którego warto jest podjąć starania, aby zmniejszyć ślad węglowy są wymierające gatunki zwierząt, a także chęć ochrony zasobów naszej planety. Ponadto według europejskich instytutów badawczych (Europejska Agencja Środowiska) uważa się, iż ponad 80% Polaków żyjących w miejskich aglomeracjach na co dzień oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Są to chyba najlepsze argumenty na to, aby swoim działaniem minimalizować zwiększanie się emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Coraz częściej ciesząc się wygodnym życiem zapominamy o negatywnych konsekwencjach dla naszej planety, którą z czasem zostawimy naszym dzieciom, wnukom i późniejszym pokoleniom. A przecież ważne powinno być dla nas nie tylko nasze zdrowie, ale także i przyszłość naszych bliskich

Tak naprawdę niewielkie działania mogą sprawić, że uda się nam zredukować powstawanie śladu węglowego. Przykładem może być wyprawa do sklepu na piechotę z ekologiczną torbą na zakupy, aniżeli przejażdżka samochodem spalinowym i spakowanie zakupów do plastikowych, jednorazowych reklamówek. Ograniczając świadomie zachowania, które mają negatywne skutki dla naszej planety z czasem zaczniemy praktykować te lepsze nawyki. Pozwoli nam to nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszenia śladu węglowego, ale również doprowadzi do przyoszczędzenia – przede wszystkim mniej zużytego paliwa, a także niewielka suma pieniędzy uzbierana dzięki rezygnacji z kupowania jednorazowych, foliowych torebek. Ponadto korzyść niewidoczna gołym okiem czyli kwestia zdrowotna związana ze spacerem. Każdy z nas ma możliwość ekowyboru – wystarczy tylko zastanowić się nad swoim postępowaniem na co dzień.

Dlaczego warto zdecydować się na dom w technologii szkieletowej?

Pierwszym i najważniejszym argumentem jest fakt, iż są to budynki energooszczędne. Specjalna konstrukcja, testy szczelności, izolacja, skrupulatne obliczenia, odpowiednie parametry okien… To wszystko sprawia, że domy w technologii szkieletowej doskonale utrzymują ciepło i generują niskie koszty eksploatacji – przede wszystkim ogrzewania. 
Poza tym drewno jest materiałem ekologicznym, dlatego domy w tej konstrukcji mają zdecydowanie mniejszy negatywny wpływ na nasze środowisko.
Podczas obróbki, a także wydobycia surowca i późniejszej produkcji materiałów używanych do budowy domów w technologii tradycyjnej (np. cegły) zużywa się mnóstwo energii, co skutkuje sporą emisją dwutlenku węgla. 

Przewagą drewna nad innymi materiałami jest również to, że jest odnawialny. Ten naturalny surowiec możemy uzyskać ponownie sadząc drzewa. Osoby zajmujące się gospodarką leśną dbają o to, aby więcej drzew urosło/zostało zasadzonych, aniżeli zostanie wyciętych. Warto zaznaczyć, iż drewno jest jedynym materiałem służącym do budowy domu, którego charakterystyczną cechą jest ujemna emisja CO2. Co to oznacza? Drzewo podczas procesu swojego wzrostu przetwarza dwutlenek węgla redukując jego występowanie, a tego, który powstaje podczas procesu produkcji naturalnego materiału jest zdecydowanie mniejsza ilość.
Starajmy się być świadomymi konsumentami, którzy biorą odpowiedzialność za zostawiany ślad i w swoich działaniach starajmy się dążyć do tego, aby go zmniejszać.