Domy szkieletowe odporne na trudne warunki atmosferyczne | HyggeHus
HyggeHus Blog

Obalamy MIT o tym, że domy szkieletowe są bardziej wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne

Z pewnością każdy słyszał opinię o mniejszej trwałości, większej wrażliwości na warunki atmosferyczne albo krótkiej żywotności domów szkieletowych… To mit! Błędne przekonanie powstało na skutek źle przeprowadzonych realizacji, która wynikała z braku wiedzy i praktyki osób wznoszących tego typu budowle.

dom szkieletowy

Jak powstają domy szkieletowe?

Domy murowane są tak samo projektowane jak domy drewniane, które z zewnątrz nie różnią się niczym od tych tradycyjnych. Co więcej – przy bardzo dobrej znajomości technologii oraz precyzyjnym wykonaniu domu szkieletowego czas eksploatacji obu konstrukcji jest porównywalny. Elementy konstrukcyjne, których używamy w naszych realizacjach podlegają 30-letniej gwarancji, co oznacza, że budując z naszą firmą możesz mieć pewność, że zamieszkasz w solidnym domu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i dążymy do tego, aby realizacje jakich się podejmujemy cieszyły nie tylko oko, ale i dawały poczucie bezpieczeństwa oraz spokój ducha.

Jak długo buduje się domy szkieletowe?

Dodatkowym atutem domu szkieletowego jest ogromna oszczędność czasu, ponieważ budując przy użyciu prefabrykatów od momentu rozpoczęcia inwestycji możemy wprowadzić się do naszego mieszkania już w ciągu trzech miesięcy. Wiedzą o tym od dawna mieszkańcy krajów skandynawskich, gdzie mimo surowego, wietrznego, mroźnego, wilgotnego klimatu energooszczędne domy z drewna są niesamowicie popularne.  Wznoszone tam budynki muszą przetrwać i służyć mieszkańcom, mimo naprawdę ekstremalnych warunków, dlatego możemy pokusić się o stwierdzenie, iż technologia szkieletowa może uczynić nasze wymarzone gniazdko niemalże niezniszczalnym. 

Bezpieczeństwo domu szkieletowego

Miejsce, w którym mieszkamy różni się nieco od naszych skandynawskich sąsiadów w okresie letnim. Charakterystyczny długotrwały brak opadów i wysokie temperatury doprowadzają do suszy i sprzyjają występowaniu pożarów. Lecz i tu nie musimy martwić się o nasz dom. Nowoczesne formy obróbki drewna (w naszych realizacjach czterostronnie strugane) sprawiają, że surowiec ma znacznie mniejszą podatność na działanie ognia.

Budując własne lokum nie jesteśmy ograniczeni w kwestii standardu energetycznego domu oraz wyposażenia. Obecnie stosuje się podwójną termoizolację – na zewnątrz i wewnątrz szkieletu, aby do minimum ograniczyć mostki termiczne i poprawić izolacyjność cieplną. Pamiętaj, to bardzo ważne, aby Twój dom był szczelny i odporny na trudne warunki atmosferyczne. W naszych realizacjach używamy zarówno folii wiatroizolacyjnej jak i paroizolacyjnej, a na koniec wykonujemy kontrolę szczelności (bloower door test). Nie ma więc ryzyka, aby w domu wystąpiły niekontrolowane przecieki powietrza. 

Ile kosztuje utrzymanie domu szkieletowego?

Co przekonuje mieszkańców Skandynawii do budowania domów w technologii szkieletowej drewnianej? Koszty użytkowania energooszczędnego budynku! Inwestując pieniądze w domy w technologii szkieletowej, możemy mieć pewność, że nasz portfel nie ucierpi na eksploatacji budynku i zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania. Musimy pamiętać, że mimo ciepłego lata, w naszej strefie przeważają niskie temperatury i sezon grzewczy trwa przez co najmniej pół roku.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, możemy być pewni, że budowanie metodą zaczerpniętą od naszych skandynawskich sąsiadów jest idealnym rozwiązaniem na stworzenie inwestycji, która posłuży nam przez wiele, wiele lat.