Domy skandynawskie - piękno wynikające z prostoty | HyggeHus
HyggeHus Blog

Domy skandynawskie – piękno wynikające z prostoty

Domy skandynawskie - piekno wynikajace z prostoty

Domy skandynawskie – co to jest?

Gotowe domy skandynawskie z zewnątrz nie różnią się znacznie od nowoczesnych domów budowanych w tradycyjnej technologii murowanej. Większość z nich jest właściwie nie do odróżnienia – prosta, nieskomplikowana bryła oraz minimalistyczna forma sprawiają, że wyglądają bardzo podobnie. Natomiast różnica tkwi w szczegółach, a dokładniej w szczególnej konstrukcji z jakiej wykonany jest dom skandynawski. To dzięki niej są to budynki odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Nie groźny jest im mroźny, wietrzny i deszczowy klimat, ponieważ już podczas powstawania projektu domu w stylu skandynawskim dopracowany jest każdy detal. Określenie opisuje technologię zaczerpniętą od naszych skandynawskich sąsiadów, którzy ze względu na surowe warunki pogodowe jakie u nich panują musieli stworzyć odmienny od tradycyjnego system budowy domów, aby były solidne, a przy tym ciepłe i komfortowe. Bez wątpienia im się to udało, a dziś są inspiracją – dla nas wykonawców, aby umiejętnie odtworzyć ich pracę budując wytrzymałe skandynawskie domki, a także dla inwestorów – szukających pomysłu na właśnie takie realizacje.

Domy skandynawskie – ceny i budowa

To bardzo ważne, aby rozpoczynając planowanie budowy domu określić budżet jakim będziemy dysponować przy realizacji naszej inwestycji. Zwłaszcza jeśli chodzi o domy drewniane skandynawskie, ponieważ buduje się je znacznie szybciej niż domy w technologii murowanej. Do tych pierwszych od dnia rozpoczęcia budowy możemy wprowadzić się nawet w ciągu 3 miesięcy, podczas, gdy budowa domu tradycyjnego trwa zwykle około 2 lat.

Cena domu skandynawskiego uzależniona jest przede wszystkim od standardu ocieplenia w jakim chcemy go wykonać – to niezwykle kluczowe dla późniejszego użytkowania naszego domu. Dbając o wysoki standard, możemy spać spokojnie, mając pewność, że nasz gotowy dom skandynawski będzie energooszczędny. 

Nie zapominajmy jednak, że cena – choć ważna, nie jest najważniejsza w tej kwestii. Musimy pamiętać, że to inwestycja na lata i że cena rzadko idzie w parze z jakością. Ryzykowne jest zatem szukanie oszczędności obniżając standard energetyczny budynku albo używanie materiałów bez atestów. Do budowy domu w stylu skandynawskim używamy materiałów najwyższej jakości takich firm jak ISOVER, Fermacell, Rigips, Paroc, Rothoblaas, Dorken, Tyvek, Creaton, Brass, Veka, etc.

Domy skandynawskie – wnętrza

Nowoczesne domy skandynawskie wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużymi oknami, które zapewnią dużą ilość światła w całym domu. Poza tym styl skandynawski wyróżnia się przestronnymi pomieszczeniami. Całość kompozycji jest klasyczna i prosta, ale za to bardzo gustowna. Zarówno wnętrze jak i kolorystyka elewacji skandynawskich domów charakteryzuje się jasną paletą barw. Króluje tu minimalizm i pomijane są elementy ozdobne. W środku domu często spotyka się elementy drewniane, zwłaszcza schody – o ile nie są to domy skandynawskie parterowe . Co więcej, warto wspomnieć, że to jak urządzimy nasz dom zależy tylko od nas. Błędne przekonanie o tym, że przy tworzeniu projektu domu w stylu skandynawskim musimy od razu zdecydować gdzie będą wisiały obrazy odwodzi nas od myśli budowania w systemie energooszczędnym szkieletowym. A to naprawdę mit! Obecnie ściany konstruowane są tak, aby wytrzymały znacznie większe obciążenie, abyśmy mogli swobodnie je urządzić bez obaw, że któraś ze ścian popęka.

Skandynawowie dbają również o to, aby ich domy były przytulne. To niezwykle ważne, aby stworzyć miejsce, w którym będziemy egzystować mając zaspokojone poczucie komfortu. Według skandynawskiej recepty głównym składnikiem, który dodajemy do naszych realizacji jest hygge – czyli spokój ducha, wewnętrzne ciepło, których nie może zabraknąć w żadnym, rodzinnym domu.

Domy drewniane pod klucz

Coraz częściej inwestorzy decydują się na opcję ‘’pod klucz’’. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również i stresu związanego z upragnioną inwestycją. W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy zabiegani i często nie mamy czasu dla swojej rodziny, powinniśmy o tym pomyśleć i rozważyć taką możliwość. Może warto pozwolić komuś, aby zajął się wysłuchaniem wyobrażenia o naszym skandynawskim domu, przełożył to na papier, zadbał o wszystkie formalności, zbudował, wykończył pod klucz, a nam przekazał klucze, abyśmy mogli cieszyć się w pełni naszym wymarzonym gniazdkiem.