Domy drewniane, energooszczędne, ciepłe i zdrowe | HyggeHus Blog
HyggeHus Blog

Dlaczego w domu drewnianym żyje się zdrowiej i panuje inny mikroklimat?

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o drewnianym domku na drzewie, w którym mógłby wesoło spędzać czas na zabawie? Domy z drewna przywodzą na myśl lata beztroski i młodości. Wakacyjne wyjazdy spędzane w pachnącym lesie w bliskości z przyrodą i w domku z naturalnego surowca z pewnością są miłym wspomnieniem i stworzenie takiego gniazdka, w którym można byłoby się osiedlić na stałe i celebrować codzienność jest marzeniem niejednego człowieka.

Drewniane domy szkieletowe

Mimo, iż domy w konstrukcji szkieletowej drewnianej posiadają swoich zwolenników, ale też i przeciwników i nie każdy zdecydowałby się, aby w takim domu zamieszkać czy też go zbudować, to raczej nie podlega dyskusji, że są to domy unikatowe i wyjątkowe. Nie bez powodu uciekając na urlop z miasta – nieważne czy w góry czy na Mazury – szukamy domku do wynajęcia… Z czego? No właśnie 🙂 Z drewna.

A gdyby tak mieć taki dom codziennie, na zawsze? Pomyśl, jak przyjemnie byłoby po ciężkim dniu wrócić do domu, w którym odnajdziesz spokój, ciepło i relaks. Jak niezwykle byłoby posiadać swoją oazę, w której znajdziesz wytchnienie i naładujesz baterie na kolejny dzień. A przy tym spać spokojnie, bo Twój dom będzie solidny i wytrzymały, a także odporny na wszelkie warunki atmosferyczne.

Mikroklimat – bezcenny dar dla naszego organizmu

Drewniane domy szkieletowe są wyjątkowe nie tylko pod względem estetycznym i wizualnym, ale ich atrakcyjność wynika z niesamowitego mikroklimatu jaki jest wytworzony przez drewno. W takim miejscu nie tylko lepiej się odpoczywa, ale żyje się zdrowiej i co niezwykle ważne – bardziej ekologicznie. Jest to surowiec, który nie posiada substytutu. Zrozumie to każdy, kto pomieszka w drewnianym, dobrze wykonanym i zbudowanym domu w konstrukcji szkieletowej drewnianej.

Energooszczędność domów z drewna

Specjalnie dobierane drewno, z którego powstają domy energooszczędne odpowiada za tworzenie charakterystycznego mikroklimatu, dzięki czemu ściana ‘’oddycha’’. Dzieje się to za sprawą właściwości samoregulacji wilgotności jaką posiada ten surowiec. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni, co jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia!

W dobrze postawionym domu w konstrukcji szkieletowej przegrody są dyfuzyjnie otwarte i szczelne, dzięki czemu unikniemy niekontrolowanej utracie ciepła. Podstawą budowy własnego domu jest zapewnienie, aby konstrukcja była stabilna i szczelna. Domy te charakteryzują się szybkim nagrzewaniem, ale wolno oddają swoje ciepło, więc są bardzo energooszczędne i ochronią nasz organizm przed amplitudą temperatur.

Budując w technologii drewnianej nie jesteśmy ograniczeni w kwestii izolacyjności ścian. Ponadto w tym przypadku większe docieplenie nie znaczy, że ucierpi na tym metraż naszej działki i że zwiększymy powierzchnię zabudowy. W domach w konstrukcji szkieletowej drewnianej mamy możliwość docieplenia przegród w przestrzeni pomiędzy szkieletem drewnianym. Dla przykładu budynki w technologii tradycyjnej również można docieplić warstwą styropianu bądź wełny, ale wówczas szerokość przegrody w ścianie będzie wynosiła sumę np. bloczku silikatowego + ocieplenia. W domu w technologii szkieletowej część izolacji jest już w konstrukcji, dzięki czemu będziemy mieć porównywalnie większą działkę lub zyskamy miejsce nawet na nowe pomieszczenie.

Drewno – przyjaciel EKOrewolucyjnego człowieka

Aranżację drewnianego domu z zewnątrz ogranicza tylko wyobraźnia. Do tego tworzywa pasuje niemalże każdy materiał. Nie musimy być również powściągliwi w dobieraniu pasującej barwy, ponieważ zestawienie drewnianych elementów nie będzie ‘’gryzło się’’ tak naprawdę z żadnym kolorem. Odpowiednio dobrane i spasowane ze sobą materiały stworzą niepowtarzalną kompozycję i nawet przy zmianie niewielkiego detalu uczynią gotowy projekt zupełnie odmienionym i świeżym. Dzięki temu nasz dom będzie wyjątkowy i niepowtarzalny, a na tym z pewnością zależy każdemu inwestorowi.

Nie zapominajmy również, że decydując się na budowę domu z drewna, korzystamy z surowca odnawialnego. Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska, więc staramy się na różnych płaszczyznach dbać o naszą planetę. Decydując się na dom w technologii szkieletowej znacznie zmniejszymy ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to ściśle związane z coraz bardziej popularną ideą śladu węglowego. Jeśli jesteście ciekawi czym ona jest – zapraszamy za tydzień na naszego bloga.