Całoroczne domy modułowe - szybkie budownictwo | HyggeHus Blog
HyggeHus Blog

Całoroczne domy modułowe – szybkie budownictwo

Caloroczne domy modulowe - szybkie budownictwo

Domy modułowe – co to jest?

Współczesny inwestor marzenia o własnych czterech kątach może zrealizować w rozmaity sposób. Do wyboru ma bardzo szeroki wachlarz firm realizujących budowę, a także wiele technik i surowców z których taki dom mógłby powstać. Podstawową cechą charakterystyczną, która wyróżnia domy modułowe jest miejsce ich powstawania.  Tradycyjne domy murowane w całości są wznoszone na zakupionej przez nas działce czyli terenie budowy, gdzie zwożony jest cały niezbędny materiał, który wykorzystuje się do zbudowania budynku według projektu. Natomiast domy modułowe zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół powstają bezpośrednio w fabryce, dzięki czemu wszystkie elementy idealnie do siebie pasują. Precyzyjnie przygotowana dokumentacja warsztatowa oraz stworzenie modelu projektu w 3D niweluje ryzyko wystąpienia błędów w realizacji. W pierwszej kolejności produkujemy z drewna ściany, strop oraz dach, a gdy mamy już wszystko gotowe przywozimy to na plac i montujemy na uprzednio przygotowanym fundamencie. Następnie trwa wykończenie budynku i ‘’uzupełnienie’’ go o stolarkę okienną i drzwiową.

Niewątpliwą zaletą budowy domu modułowego prefabrykowanego jest czas realizacji – z gotowego domu w zależności od jego wielkości możemy cieszyć się już nawet po 3 miesiącach. I nie musi to być malutki domek letniskowy na który nie jest potrzebne pozwolenie na budowę – np. dom modułowy 100 m kw wyrośnie na naszej działce w mgnieniu oka, a my będziemy mogli się do niego bez problemu wprowadzić. Podjęcia decyzji o realizacji projektu w konstrukcji szkieletowej drewnianej i wybudowanie domu modułowego całorocznego z Hygge Hus będzie najlepsze dla osób, które marzą o swoim własnym domu i zależy im bardzo na czasie realizacji. Również inwestorzy, którzy mają określony budżet i nie chcą nieprzewidzianych wydatków, ucieszą się, że przy podpisaniu umowy mają zagwarantowaną cenę, która nie ulegnie zmianie. Zajmujemy się kompleksową realizacją domów modułowych na całe podlasie. Domy modułowe drewniane całoroczne są w pełni dostosowane do egzystowania w nich o każdej porze roku. Na etapie projektowania wybiera się standard energetyczny, który będzie miał ogromny wpływ na eksploatację budynku. Należy pamiętać, że zdecydowanie się na wyższy standard zaowocuje w przyszłości i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania naszego domostwa.

Ile kosztują domy modułowe?

Domy modułowe i ich cena to najczęstszy temat podejmowany przy pierwszych rozmowach za i przeciw budownictwu w technologii szkieletowej. Czy jest to tańszy sposób na zrealizowanie swoich marzeń o przyszłym siedlisku dla całej rodziny, aniżeli budowanie domu w technologii tradycyjnej? I tak i nie. Trudno porównywać jest te dwie techniki, ponieważ dla przykładu stawianie domu systemem gospodarczym finansowo na pewno wyjdzie nam korzystniej. Jednak to my jako inwestorzy będziemy odpowiadać za wszystko – począwszy od załatwienia wszystkich formalności, po zakup materiałów, kończąc na pracach budowlanych. Możemy również wszystkie prace zlecać za każdym innemu wykonawcy, co automatycznie podniesie koszt wykonania domu.

Cena domów modułowych jest zależna nie tylko od użytych materiałów, ale również od standardu energetycznego na jaki się zdecydujemy. W przypadku domów szkieletowych podobny standard energetyczny budynku osiągniemy niższym kosztem, a ściany będą dużo cieńsze niż w przypadku domu w technologii tradycyjnej. Zyskujemy dzięki temu większą działkę. Wybierając niższy standard ogrzewania całorocznego domu modułowego musimy liczyć się ze wzrostem kosztów eksploatacji całego budynku. Przy zastosowaniu większego ocieplenia podczas budowy domu modułowego obniżamy koszt ogrzewania na przyszłość, zatem jest to kwestia na której nie warto oszczędzać. Jeśli szukamy oszczędności i myślimy o większym domu, ale jednocześnie zależy nam na zachowaniu metrażu, a mamy ograniczony budżet, możemy rozważyć budowę domu modułowego parterowego zamiast takiego z użytkowym poddaszem. Musimy pamiętać o najważniejszym aspekcie przy decydowaniu się na stawianie domu modułowego, o którym często przypominamy, a mianowicie o czasie realizacji. Jest to niezwykle istotne nie tylko pod względem finansowania ekipy, która stawia nasz budynek, ale również dla naszego komfortu psychicznego. Przykładowo budując dom w technologii murowanej musimy założyć, że przez co najmniej rok będziemy „sprawować kontrolę” nad postępującymi pracami. Natomiast dom szkieletowy po uzyskaniu pozwolenia na budowę może powstać w jeden kwartał.

Jak wyglądają domy modułowe?

Omawiając wygląd domów modułowych całorocznych musimy skupić się przede wszystkim na technologii w jakiej zostaną wykonane, ponieważ z zewnątrz nie różnią się praktycznie wcale od domów tradycyjnych, dzięki ostatniej warstwie w przegrodzie ściany jaką jest pokrycie ich tynkiem.

W przypadku domów modułowych, które buduje firma Hygge Hus w Białymstoku i okolicach konstrukcja zawsze jest wykonana z drewna czterostronnie struganego, dzięki czemu ma mniejszą podatność na działanie ognia niż drewno z tartaku. Wypełniona zostaje wełną skalną mineralną, dzięki czemu uzyskujemy bardzo niski współczynnik przenikania ciepła przy małej grubości ściany. W skład przegrody wchodzą również wełna elewacyjna, płyta poszycia np. Farmacell, paroizolacja, przed ścianka oraz płyty gipsowe. Taka warstwowa kombinacja zapewnia ‘’oddychanie budynku’’ i eliminuje występowanie wilgoci. Na koniec po złożeniu całego domu modułowego z prefabrykatów i wykończeniu go według standardu energetycznego wykonana jest kontrola szczelności budynku (bloower door test) w celu usunięcia potencjalnych przecieków powietrza przez przegrody budynku, aby jeszcze bardziej poprawić energooszczędność budynku.

Gotowe projekty domów modułowych charakteryzują się nieskomplikowaną i prostą bryłą. Są to budynki oszczędne w detale, ale za to bardzo gustowne i eleganckie. Niezwykle ważne jest to, że osoby posiadające już swój projekt mogą liczyć na możliwość adaptacji własnego projektu do technologii szkieletowej drewnianej. Z pełnym przekonaniem jako producenci domów modułowych możemy pokusić się o stwierdzenie, że warto zainwestować w taki dom ze względu na ich jakość realizacji. Dzięki temu, że powstają w fabryce, mamy pewność, że zostaną wykonane dokładnie i precyzyjnie.